menuankieta

Drodzy  Rodzice! Jakimi kryteriami kierowaliście się przy wyborze naszego Przedszkola?

• Odwiedziło nas: 20045 osób
  • Do wakacji: -33 dni
Środa, 2014-07-30
Imieniny:
Julity, Ludmiły

Koło teatralne rodziców

Jesteś tu: Strona główna » Dla rodziców » Koło teatralne rodziców

Koło teatralne rodziców

KOŁO  TEATRALNE  RODZICÓW "I TY MOŻESZ ZOSTAĆ AKTOREM"

Przedszkole to miejsce przyjazne dziecku, otwarte na jego potrzeby i stymulujące jego rozwój. A przede wszystkim miejsce ciekawych zabaw i beztroskiego podróżowania przez dzieciństwo. Ale czy dzieci czułyby się w przedszkolu tak bezpiecznie i radośnie, gdyby rodzice nie obdarzali nauczycielek zaufaniem i nie angażowali się w życie przedszkola? Zaufanie rodziców i otwartość na sprawy przedszkola dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa.

Dlatego udział rodziców w różnych formach integracyjnych i współpracy jest ważny dla dobrego samopoczucia dziecka w placówce.

Jedną z ważniejszych  form współpracy z rodzicami  jest założenie "Koła teatralnego rodziców" działającego od dwóch lat pod nazwą "I Ty możesz zostać aktorem". Przedstawianie teatrzyków, wystawianie z rodzicami bajek, to dla nas i dzieci wspaniała przygoda. Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania rodziców, ich pomysłowości i otwartości na wcielanie się w kreowanych bohaterów, a przede wszystkim ich współdziałania nie tylko na scenie, ale także w przygotowywaniu strojów i dekoracji, podziału ról, nauki tekstu na pamięć, muzyki.

Dzieci widząc  sceniczne działania swoich rodziców otrzymują od nich wspaniałą lekcję współpracy i wytrwałości w dążeniu do celu (kiedy dzieci przygotowują program artystyczny dla rodziców chętniej podejmują kolejną próbę, bo tak robili też ich rodzice, aby dobrze wystąpić). Otwarci na zabawę w teatr rodzice z łatwością nawiązują podczas przedstawienia kontakt z młodą widownią, bo znają i rozumieją potrzeby dzieci w wieku przedszkolnym.

Dlatego też bajka np."Śpiąca Królewna" wystawiona dwa lata temu cieszyła się wielkim zainteresowaniem u dzieci i sprawiła im wiele radości. Przedszkolaki występujących w bajkach rodziców czują się z nich dumne i wzrasta ich popularność w grupie. Po obejrzanym teatrzyku w wykonaniu rodziców dzieci chętnie przenoszą widzianą bajkę do własnych zabaw w teatr. Same starają się rozdzielić role i podejmują współdziałanie w tej zabawie.

W tym roku rodzice dzieci z grupy młodszej pod kierunkiem  nauczycielki mgr Anity Szewczyk przygotowują  bajkę pt. "Czerwony Kapturek". Próby już się rozpoczęły. Dobry nastrój, chęć do pracy i szukania atrakcyjnych dla dzieci scenicznych rozwiązań niezmiennie i tym razem towarzyszą rodzicom. W przedstawieniu weźmie udział sześcioro rodziców i nauczyciel w roli narratora. Premiera jest przewidziana na 31 maja z okazji "Dnia dziecka" i na 1 lipca na "Festynie rodzinnym".

Obsada do bajki "Czerwony Kapturek"

1.Narrator                                   - mgr Anita Szewczyk - nauczyciel

2.Czerwony Kapturek                 - Agnieszka Kuświk

3.Mama Czerwonego Kapturka   - Monika Zbik

4.Gil                                             - Anna Owczarek

5.Babcia                                       - Agnieszka Arczyńska

6.Wilk                                           - Arkadiusz Domagalski

7.Leśniczy                                    - Krzysztof Wróbel

mgr Anita Szewczyk

Reżyseria i scenariusz:

Zabawy w teatr z rodzicami  wywierają duży wpływ na postawy moralne dzieci, wyostrzają zmysł obserwacji, kształtują osobowość i rozładowują nagromadzone emocje. W wychowaniu dziecka trzeba kłaść duży nacisk na przeżycia emocjonalne – uczyć je cieszyć się i smucić, dostrzegać dobro i zło. Dziecko wcielając się w postać przeżywa losy bohaterów literackich, utożsamia się z nimi, często naśladując ich postępowanie.

Wprowadzenie dzieci w świat sztuki poprzez zabawy teatralne przynosi im wiele korzyści, rozwija wyobraźnię, doskonali mowę, która staje się wyrazista i melodyjna, sprzyja umuzykalnieniu, rozwija płynność ruchów oraz zwiększa poczucie własnej wartości. Jest również okazją do wspaniałej zabawy, dającej wiele satysfakcji. Udział dzieci w odtwarzaniu treści utworu skłania je do zapamiętywania, koncentrowania uwagi na określonej działalności, kulturze mówienia i zachowania się. Podczas zajęć z tej dziedziny przedszkolak może  dowiedzieć się, jak powstaje sztuka teatralna i wzbogacić swój słownik o takie pojęcia jak np. reżyser, rekwizyty, dekoracja, kostiumy, ruch sceniczny, drama czy pantomima.

Wieloletnie doświadczenia w przygotowywaniu dziecięcych przedstawień, teatrzyków, inscenizacji i różnego rodzaju występów utwierdziły nas w przekonaniu, iż teatr w przedszkolu to doskonała forma pracy z dziećmi i rodzicami.  Mając na uwadze to, jak wiele walorów posiadają zabawy teatralne i fakt, iż sprawiają ogromną radość i przyjemność  postanowiłyśmy z dziećmi jak najczęściej „bawić się w teatr”.

Aby zabawy teatralne rozszerzyć wśród dzieci i ich rodziców został opracowany w przedszkolu  plan pracy koła teatralnego rodziców  pozwalający na szerokie wykorzystanie tej dziedziny sztuki w placówce.

Cieszymy się, że nasi rodzice angażują się w życie przedszkolne i z własnej inicjatywy zorganizowali miłą niespodziankę dla swoich pociech, aby umilić im pobyt w przedszkolu.

Wszystkim rodzicom serdecznie dziękujemy.

Sponsorzy nagród w konkursie "Szkolnastrona Roku 2012"

Mentor YDP Entelo